Podgórz Beats

Toruń

Projekt skierowaliśmy do dzieci i młodzieży w wieku 9-13 lat, uczniów szkół podstawowych, zlokalizowanych na toruńskim Podgórzu. Przeprowadzona diagnoza wykazała, że jest to grupa zagrożona wykluczeniem z dostępu do kultury, o bardzo zróżnicowanym statusie społeczno-ekonomicznym.

Cykl warsztatów hiphopowych PODGÓRZ BEATS, zorganizowany przez Fundację Magazyn Zmian we współpracy z Niepubliczną Podstawową Szkołą Montessori w Toruniu, stanowił kontynuację projektu BYDGOSKIE BEATS, realizowanego w ramach programu Terenowy Dom Kultury w 2020 roku.
Także i w tym roku młodzi (9-13 lat) zajawkowicze poznawali historię i poetykę hip hopu, uczyli się beatboxu i poznawali tajniki tworzenia wideoklipów. Pod okiem instruktorów stworzyli tekst i dobrali podkład dźwiękowy do autorskiego utworu. Opracowali choreografię, scenografię i scenariusz teledysku pt. „Tu obcy colę pije” (dostępny w serwisie YouTube).

Reżyseria i montaż teledysku w znaczącym stopniu zostały przekazane w ręce samych uczestników, którzy nabyli niezbędne do tych działań umiejętności.

Warsztaty realizowaliśmy w okresie wakacyjnym. Jest to okres, kiedy dzieci i młodzież z rewitalizowanych dzielnic są szczególnie narażone na kulturowe wykluczenie – w okresie przerwy od szkoły nie mają wielu ofert twórczego spędzania czasu.

Głównym celem projektu było wzbogacenie oferty kulturalnej Podgórza o nowatorskie formy, a także wzmocnienie lokalnej tożsamości poprzez dowartościowanie walorów dzielnicy. Dzięki serii spotkań i warsztatów udało się także nawiązać i wzmocnić międzysektorową sieć współpracy na kolejnym z rewitalizowanych obszarów Torunia.

Fundacja Magazyn Zmian, Niepubliczna Szkoła Podstawowa Montessori w Toruniu