Tropiciele światła

Gm. Chełmża

Głównym celem projektu jest poznanie podstawowych technik fotografii. Brak wiedzy i umiejętności z zakresu tej dziedziny sztuki, wynika przede wszystkim z braku tematycznych zajęć. Od czerwca 2021r.  młodzież z Gminy Chełmża w wieku 13-16 lat, brała udział w niecodziennych warsztatach fotograficznych, zgłębiających pojęcia solarigrafii, luksografii i camery obscura.

Uczestnicy samodzielnie wykonali aparaty, które przez kilka miesięcy, przymocowane do słupów, drzew czy domów, tworzyły zdjęcia krajobrazów. Portrety zostały wykonane przez skrzynki narzędziowe. Wywołane były w ciemni przy pomocy chemii fotograficznej.

Nauczyło to młodych ludzi współpracy z światłem. Efekty kilkumiesięcznej pracy zostały zaprezentowane podczas wystawy w galerii Stara Szopa w Grzywnie, w październiku 2021 roku. Foto i video relacje można było śledzić na TikToku i  fanpage’u Tropiciele Światła.

Młodzież dzięki poznaniu pierwowzoru aparatu oraz technik fotografowania nauczyła się jak uchwycić piękno, otaczającego nas świata, bez użycia Photoshopa.
Jako długofalowy rezultat działania zakładamy utworzenie młodzieżowego koła fotograficznego w Gminie Chełmża, którego zadaniem będzie prowadzenie warsztatów tematycznych.

Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża, Szkoła
Podstawowa w Grzywnie