Tu rządzi młodzież! – kulturalna enklawa

Chełmża

Projekt skierowaliśmy do młodzieży w przedziale wiekowym 12-18 lat. W zadaniu wzięli udział uczniowie wszystkich miejskich szkół podstawowych oraz Zespołu Szkół. Stworzyło to warunki do integracji oraz współpracy różnych środowisk.
Naszym celem stało się zachęcenie młodzieży do współtworzenia miejskiej przestrzeni kulturalnej, w której sami będą czuli się swobodnie.

W czasie projektu „Tu rządzi młodzież – kulturalna enklawa” młodzież całkowicie legalnie rządziła na naszym terenie. Rozpoczęliśmy od zabaw integracyjnych i spotkania z animatorem. Potem, podzieleni na dwie grupy przystąpiliśmy do konstruowania mebli. Jedna z grup zajęła się konstruowaniem mebli ogrodowych z drewnianych palet i materiałów. Druga zadbała o posadzenie kwiatów i roślin w części ogrodu, którą udostępniliśmy dla młodzieży.

Jako efekt współpracy w ogrodzie biblioteki pojawiły się ręcznie wykonane ławki, stolik, huśtawka oraz nowe nasadzenia. Na ścianach holu głównego Ośrodka Kultury obejrzeć można bajkowe postacie, tworzące ciekawy w swej koncepcji mural.

Dzięki projektowi młodzi chełmżanie poczuli się integralną częścią życia kulturalnego, a także rozwijali swoje zainteresowania, kreatywnie wykorzystując czas wakacji.

Serdecznie zapraszamy! Przybywajcie podziwiajcie, zobaczcie, jak z rządzeniem w przestrzeniach kulturalnych poradzili sobie młodzi ludzie.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży, Zespół Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży