Działania
Wspólna historia
Miejsce realizacji:
Bydgoszcz
Wiele niezwykłych osób dołączyło do tego pomysłu, by stworzyć go razem – bez jednego autora, bez właściciela tej myśli. Wspólne przeżywanie chwil, wspólne przetwarzanie pomysłów wpływało na każdy kolejny powstający element.
Na Wspólną historię złożyło się kilka elementów, które w połączeniu stworzyły finałowe wydarzenie – bajkę improwizowaną.
W czasie warsztatów plastycznych, pełnych fantastycznych kolorów powstały prace plastyczne, które miały do odegrania bardzo ważną rolę w spektaklu improwizowanym. Były też warsztaty malowania na tkaninach. Ileż tam było kolorów, ileż uśmiechów najpiękniejszych, pomysłów. Były dziesiątki namalowanych postaci i pewno tyle samo wypisanych mazaków.
W takcie cyklu trzech warsztatów muzycznych prowadzonych przez pARTyzant Krzysztof Toczko powstała piosenka, która stała się przebojem projektu Wspólna historia, zapowiadającym spektakl, między innymi w materiałach promocyjnych.
Po krótkiej wakacyjnej przerwie, czekał nas bardzo aktywny wrzesień. Zaczęliśmy od warsztatów improwizacji teatralnej. Było dużo energii, mnóstwo wspaniałych pomysłów i cudnie szalonych głów, które niedługo potem wskoczyły na scenę, by zagrać swoją pierwszą w życiu bajkę na scenie.
W czasie warsztatów transmisji online poznaliśmy profesjonalne programy do transmisji online – dźwięk, obraz, oraz obsługę urządzeń do transmisji, ustawianie kamer, ustawianie mikrofonów na scenie.
8. października na sali widowiskowej w Pałacu Młodzieży odbyła się bajka improwizowana, będąca połączeniem wszystkich wcześniejszych elementów. Bajka była transmitowana online do przedszkoli i szkół w Bydgoszczy, Toruniu, Poznaniu.
Szalony pomysł, połączenia tak wielu składników dał rewelacyjny efekt w każdym momencie swojego powstawania. Liczył się w nim proces, rozmowy, przedstawianie swoich wizji, to jest Wspólna historia, w której każdy ma swój niezastąpiony wkład, i każdy jest ważny. Każde słowo ma znaczenie, bo współtworzy całość. W projekcie wyszliśmy poza przewidziane ramy, i to jest absolutnie cudne.
Bajkę można oglądać na naszych kanałach fb, a tuż po bajce miała miejsce kolejna i już ostatnia część projektu, czyli wystawa prac dzieci, dzięki którym powstały postacie i scenografia do naszej bajki.
Realizatorzy:
Stowarzyszenie Twórców Sztuki “Współ.gra”, Pałac Młodzieży w Bydgoszczy