Kocha, lubi, szanuje, czyli mali ekolodzy na tropach przyrody

Żnin

Przy pomocy wolontariuszy, wychowawców, rodziców i starszego rodzeństwa przedszkolaki wypełniły skrzynie inspektowe ziemią ogrodową, posiały nasiona i posadziły zakupione nasiona oraz sadzonki ziół, warzyw i jadalnych kwiatów. Na terenie należącym do biblioteki powstał ekologiczny ogródek o nazwie „ Zielony Ogród”. Spotkania i warsztaty pomogły w kształtowaniu u dzieci świadomości ekologicznej i opiekuńczej wobec przyrody.

Maluchy systematycznie zajmą się pielęgnowaniem roślin – podlewaniem, spulchnianiem ziemi, usuwaniem chwastów i uszkodzonych części roślin oraz ich obserwacją.

W czasie warsztatów z przyrodnikiem, dzieci pomalowały budki lęgowe, które wystawiliśmy w naszym ogrodzie.

Warsztaty kulinarne z Kołem Gospodyń Wiejskich w Białożewinie pozwoliły dzieciom poznać eko potrawy z naszego regionu – Pałuk. Przedszkolacy mieli okazję nie tylko degustować przepyszne smakołyki (m. in. gofry, naleśniki, wiejski chleb z ziarnami, pałucki smalec i wiele innych), ale także samodzielnie przygotować m. in. sałatkę owocową. Jednym słowem: działo się!

I to jeszcze nie wszystko. Były również warsztaty pszczelarskie i poznanie codziennej mozolnej pracy pszczelarza i jego podopiecznych pszczółek; tworzenie własnego lasu w słoiku; poznawanie piramidy żywieniowej z dietetyczką, a nawet spotkanie z Panem Poetą – Michałem C , w czasie którego dzieci poznawały książeczki o tematyce ekologiczno-przyrodniczej.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie, Przedszkole Zgromadzenia
Sióstr Służebniczek NP. NMP im. Edmunda Bojanowskiego w Żninie