Plac zabaw w budowie

Toruń

Plac zabaw w budowie to projekt inspirowany ideą Adventure Playground, zgodnie z która plac zabaw rozumiany jest jako odskocznia od zgiełku miasta, rozwijająca dziecięcą kreatywność i wspomagająca walkę z ogólnoświatowym problemem, jakim jest spędzanie przez dzieci czasu przed tabletem czy konsolami do gier.

Zgodnie z ideą naszego Placu Zabaw dorośli zakładają plac zabaw, ale to dzieci go kształtują – zgodnie z zasadami pajdokracji. O tym w co i na jakich zasadach bawią się dzieci na placu zabaw, decydują one same – dorosły pełni jedynie zadanie doradcy i realizatora wspólnie wyznaczonych zadań. Dzięki projektowi dzieci mogły swobodnie budować własną rzeczywistość, świetnie się przy tym bawiąc. Celem projektu było: kształtowanie więzi i postaw społecznych; inteligencji emocjonalnej i przestrzennej, a także rozwijanie praktycznej umiejętności projektowania. Dzięki podjęciu wspólnych działań wzrosła także samodzielność i poczucie własnej wartości, a u starszych dzieci poczucie odpowiedzialności.

W trudnym czasie epidemii i częściowego zniesienia rygoru sanitarnego chcieliśmy stworzyć dla naszych odbiorców przestrzeń do zabawy, odreagowania stresu i celebrowania bliskich relacji. Wspólne projektowanie, budowanie i zabawa na placu wzmocniła więzi społeczne, otworzyła uczestników na sąsiedzką współpracę i zainicjowała nowe kontakty. Wzmocniła się współpraca z Przedszkolem i społecznością lokalną.

Dla nas – jako animatorów – była to również okazja do pogłębionego wywiadu, badania potrzeb, sprawdzonych i chybionych pomysłów, z których skorzystamy pisząc kolejne projekty (np. budżet partycypacyjny). Pragniemy by plac zabaw po wakacyjnej wersji „testowej” mógł na stałe zagościć w krajobrazie dzielnicy Rudak, a być może okazał się metodą tworzenia podobnych miejsc w całej Polsce. Zgodnie z ideą programu BMK, według której chodzi o wspieranie działań, które mogą zainicjować zmianę społeczną. W ten sposób rozumiemy zasadniczą misję edukacji kulturowej, w którą chcemy wpisać nasz projekt.

Centrum Kultury Dwór Artusa, partner: Przedszkole Montessori