Kulturalne kociewskie zaczyny w gminie Dragacz

gm. Dragacz

Projekt skierowaliśmy do wszystkich mieszkańców gminy Dragacz. Podzieliliśmy go na cztery moduły. W ramach pierwszego zgłębialiśmy historię lokalną. Odbyła się digitalizacja starych fotografii z zasobów mieszkańców, a zebrane przez nas zabytkowe eksponaty stworzyły wystawę staroci pn.„ Pokaż, co masz na strychu”. światło dzienne ujrzały tradycyjne wzory i techniki rękodzielnicze. Uczyliśmy się projektowania haftów kociewskich oraz przenoszenia ich na wybrane elementy odzieży i innych i akcesoriów.

Potem zapoznaliśmy się z zasadami zdrowego żywienia, aromaterapią, ziołolecznictwem. Spisaliśmy tradycyjne kociewskie dania, a także przypomnieliśmy sobie te stare, już niemal zapomniane. Przygotowaliśmy tradycyjne potrawy i sałatki z mniszka lekarskiego. Później wydaliśmy publikację na temat lokalnych potraw, zawierającą również krótką charakterystykę Kociewia.

Zajęcia „Żem je Kociewiaczka i Kociewiak” pomogły uczestnikom poznać gwarę i literaturę kociewską.

Dzieci stworzyły krótkie teksty, wzięły udział w wieczorze artystycznym i konkursie recytacyjnym.

Ostatni moduł, który nazwaliśmy „Dbam o moje miejsce na ziemi!” skupiał się na zagospodarowaniu przestrzeni przed budynkiem szkolnym. Uczniowie zapoznali się z tradycyjnymi gatunkami roślin takich, jak łąki kwietne i malwy. Stworzyliśmy miejsce, w którego otoczeniu będzie można czytać książki, kształtować postawę poszanowania przyrody i uwrażliwiać na jej piękno.

W uczestnikach projektu zaszczepiona została miłość do „Małej Ojczyzny” jej historii, dziedzictwa, ogromnego potencjału. Kształtowaliśmy postawy odpowiedzialności za wygląd najbliższego otoczenia oraz poznawaliśmy rośliny i warunki ich uprawy. Uczestnicy rozwinęli swoje pasje, zintegrowali się oraz zdobyli kompetencje, potrzebne w otaczającym ich świecie.

Grupa Nieformalna „Miłośnicy Wspólnych Działań”, Szkoła Podstawowa w Grupie im. XVI Pułku Ułanów Wielkopolskich