Mała Ojczyzna – Wielki Skarb

Rogóźno

Przygodę z odkrywaniem naszej Małej Ojczyzny rozpoczęliśmy od poznawania nowoczesnych aplikacji, które można wykorzystać do tworzenia gier terenowych, a także w codziennej nauce. Następie tworzyliśmy i dopracowywaliśmy grę terenową.
W czasie wakacyjnym uczestnicy zaangażowani byli w konkurs fotograficzny o temacie przewodnim „Mała Ojczyzna”. Z prac, które wpłynęły na konkurs, przygotowaliśmy wystawę.

Uczestnicy projektu stali się przewodnikami gry terenowej, dotyczącej historii gminy. Gra nawiązywała do ważnych wydarzeń i postaci, związanych z regionalną przeszłością. Cofnęliśmy się aż do czasów słowiańskich i poznawania dziko rosnących, jadalnych ziół.

Było spotkanie z późnośredniowiecznymi rycerzami, wybitnym chirurgiem – Ludwikiem Rydgierem i historykiem – Henrykiem Zielińskiem. Ta emocjonująca i zaskakująca forma przekazu okazała się świetnym narzędziem w edukacji kulturowej. Wykonanie zadań, drużynie złożonej z uczestnika projektu i członka rodziny, gwarantowało zdobycie skarbu – mosiężnej monety z historycznym wzorem oraz Dyplomu Zdobywców Wielkiego Skarbu.

Uczestnicy projektu nie tylko bliżej poznali bogactwo kulturowej swojej Małej Ojczyzny, ale także poznali nowe technologie. Nauczyli się łączyć tradycje z nowoczesności, współpracować. Zintegrowali się oraz nabyli nowe kompetencje społeczne.

Gminny Ośrodek Kultury w Rogóźnie, Fundacja Brama Epok